Esélyegyenlőség
Esélyegyenlőség az ELTE-n IGY valósul meg. Az oldalon nem sok konkrét dolog van, ezért inkább kérdeztem, hátha gyorsabban megkapom az információt.
– “Kérem szíveskedjenek tájékoztatni, hogy a ELTE-BGGYK rendelkezik-e magas hatásfokú (99,5%) speech to text programmal magyar nyelvhez?“
– Ezt kaptam: “Köszönjük érdeklődését. Ilyen programmal nem rendelkezünk. Amennyiben a Teams programra gondol, az már rendelkezik feliratozással.”
Az ELTE-BGGYK levelező tagozatán minden tárgyból adnak-e engedélyt arra, hogy MP3/4 hangfelvétel készüljön (szükség szerint videó felvétel), azt a hallgató saját célra, saját eszközzel, saját költséggel a neki megfelelő módon akadálymentessé tegye?“
Van egy másik ingyenes alkalmazás is, amihez jó mikrofon, artikulált beszéd, szélessávú folyamatos internet kapcsolat kell. A különféle rövidítések értelmezését is képes a program kezelni, ami a program ablak jobb oldalon pirossal keretezett részén állítható be tetszőlegesen.
A program leírása szerint 90%-os a felismerés, azonban a gyakorlatban ez inkább 98-99% magyar nyelven, ha nincs zaj, visszahang, hadarás, beszédhiba, stb. Az alkalmazás futtatásához Google Chrome böngészőre van szükség, a leírt szöveget nem tárolja el, de text formájában le lehet tölteni.
2009. évi CXXV. törvény 5. § (1) bekezdés Az állam által biztosított térítésmentes jelnyelvi tolmácsszolgáltatás időkerete évi 36 000 óra, személyenként legfeljebb évi 120 óra.
(2) Az (1) bekezdés szerinti éves személyenkénti időkereten felül az állam
b) a hallgatói jogviszonnyal összefüggésben a felsőoktatási hallgatói jogviszonyban álló személy részére
ba) nappali rendszerű képzésben történő részvétel esetén szemeszterenként 150 óra,
bb) levelező rendszerű képzésben történő részvétel esetén szemeszterenként 100 óra;
Ez levelező tagozaton évente 320 órát jelent, ha jut elég kapacitás a két lábon járó beszélő szerszám mozgósítására.
Persze ne gondold azt, hogy csak úgy megkaphatod a feltételes módban dolgozó két lábon járó beszélő szerszámot, azért neked meg kell dolgozni előtte. Mivel? Papírral. Tudod, még nem gyártottak eleget. Nagyjából 20 év alatt sikerült eljutni oda, ami 20 évvel ezelőtt természetes volt normális helyen. 20 év megfeszített munka után most nem elég ha bejelented, hogy füles vagy (potom 750 eFt a 2 db Bluetooth technológiával rendelkező füles ára) és szeretnél hangfelvételt készíteni magadnak az előadásról. A legújabb verdikt szerint, ha “utóbb keletkezett” a füles állapot, akkor szakértői pecsétes papírt kell szerezned innen, hogy biztosan ne unatkozzál és ők se unatkozzanak.
Az elnevezés megtévesztő, mert a “fogyatékos” szó alatt nem csak a 1998. évi XXVI. törvény előírásait kell figyelembe venni, hanem a 2011. évi CXC. törvény (köznevelésről) és 2011. évi CCIV. törvény (felsőoktatásról) törvényekben lévő előírásokat. Ha készült a szakértői papír a fülességről, automatikusan kapsz +40 pontot alapszakon. Ha sikerült a felvételi, utána jöhetnek a “kiváltságok“.